Menu Zavřít
Více Zavřít
Tiskové zprávy

Hokejbal flexibilně reaguje a zavádí videorozhodčího na play off mistrovství světa

6. 6. 2017 | Redakce
Centrem hokejbalu se začátkem června staly Pardubice. Tipsport arena hostí světový šampionát, který nabízí fanouškům atraktivní sportovní podívanou. Hlavně české zápasy jsou hojně navštěvované, sobotní duel s Američany vidělo ve velké hale 5863 fanoušků. Během tohoto utkání bohužel výrazně pochybili rozhodčí. Mezinárodní hokejbalová federace proto rychle přichází s výraznou změnou: od zápasů play off budou mít arbitři k dispozici videorozhodčího.
 

"Rozhodčí jsme instruovali už před začátkem šampionátu, že mohou během utkání využívat záběrů na kostce v případě, že si nebudou jistí," řekl předseda Komise rozhodčích Českomoravského svazu hokejbalu Jaroslav Pikula.

Kanadští arbitři během utkání Česká republika – USA pochybili třikrát: chybně akceptovali branku Američanů na 2:2, měli naopak uznat český gól na 3:1 a na druhou stranu měli odvolat druhou českou branku, neboť padla do posunuté konstrukce. "V těchto situacích měli využít multimediální kostku, tím pochybili a byli potrestáni. Je dobře, že režie tuto situaci promítla, rozhodčí měli právě proto tento moment využít. Po uskutečněném vhazování nešlo verdikt změnit," vrátil se k sobotnímu utkání šéf rozhodčích.

"S direktoriátem turnaje jsme se dohodli na zavedení videorozhodčího při sporných situacích. Vyspecifikujeme přesně možnosti využití jeho služeb, budou se týkat sporně vstřelených branek do posunuté konstrukce, zda vůbec míček přešel brankovou čáru a další situace. Naším cílem je řádně zabezpečit vyvrcholení turnaje," pokračoval Jaroslav Pikula.

Videorozhodčí bude ve spojení s boxem časoměřičů a bude mít možnost analyzovat situace na základě pokynů od rozhodčích na hřišti. Jejich služeb budou moci sudí využít při zápasech play off ve velké hale, tedy od semifinále ženské kategorie a od čtvrtfinále mužské. Praxe bude podobná jako v ledním hokeji.